Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)
        Tatvan'da Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, ''Tatvan Motor Yenileme Atölyesi'', Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz'ın katıldığı programla hizmete açıldı.

        Açılışta konuşan Bitlis Valisi Yılmaz, açılan atölyede çok modern aletlerin ve makinelerin bulunduğunu söyledi.
        Yılmaz, şöyle konuştu: ''Tatvan'da yeni bir tesisi hizmete açıyoruz. Biz DAKA olarak bu projeyi destekledik. Fabrikada çok modern makineler var. Eskiden günlerce süren işlemler, şimdi bu makineler sayesinde,dakikalar içinde bitiyor.

        Bu çok önemli bir iş artırımıdır. Bununla verim yüzde yüz artıyor. İş kapasitesi artıyor. Makinelerimizin hepsi yeni. Eskiden araç motorları arızalanınca, motor tamir için ya Gaziantep'e ve ya farklı illere gönderiliyordu. Şimdi bundan böyle bu iş yerinde bu işlemler yapılacak. Tesiste 14 işçi istihdam edilecek. Bir engelli vatandaşı işe aldılar.'' Oto KaracaTatvan Motor Yenileme Atölyesi sahibi Şerafettin Karaca ise, Türkiye'de otomotivsektörünün son yıllarda, tüm motorlu araçlarda, yüksek kaliteyle ve üstünteknoloji kullanılarak üretildiğini belirtti. 

        Eskiden Türkiye'de bir iki marka araç bilinirken,bugün bu sayının yaklaşık 15 markaya ulaştığını belirten Karaca, otomotiv yan sanayi kollarının, marka çokluğu yaşanmasına rağmen, iş azlığından yakınır hale geldiğini ifade etti. Karaca, şöyle konuştu: ''Bizler sanayi ustaları olarak,iş azlığından yakınmaların değil, insan güvenliğinin önemini dile getirmenin hak olduğunu belirtmekteyiz. Devletin bize sağladığı imkanlardan faydalanmak ve gerçekten Bitlis ve ilçelerinin ihtiyacı olan motor yenileme işinin en kaliteli şekilde yapılması için bir proje hazırladık ve bu projeyi DAKA'ya sunduk.Yapılan değerlendirme sonucunda 2009 KOBİ Mali Destek Programı çerçevesinde ajansa sunulan 549 proje arasında desteklenmeye hak kazanan 74 projeden biri olduk. 2010 yılında projemizin hayata geçmesi için çalışmalara başladık. DAKA ile birlikte hareket ederek tüm sözleşme kriterlerini yerine getirdik ve tam uyumlu bir çalışma örneği sergiledik. Bize destek sağlayan herkese teşekküre diyoruz.''
        Programa Bitlis Valisi Yılmaz'ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan ve çok sayıda sanayi çalışanı katıldı.

16.02.2016 Paylaş


Powered by Bilcom